Öko-dokumentumok
- 2025/2026. tanév: munkaterv, (tanév végi) beszámoló
- 2024/2025. tanév: munkaterv, beszámoló
- 2023/2024. tanév: munkaterv, beszámoló
- 2022/2023. tanév: munkaterv, beszámoló
- 2021/2022. tanév: munkaterv, beszámoló
- 2020/2021. tanév: munkaterv, beszámoló
- 2019/2020. tanév: munkaterv, beszámoló
Öko-koli hírei
2026. 06. 08.Föld napja & Madarak és fák napja
A kollégiumunkban meghirdetett „Föld napja” és a „Madarak és fák napja” képzőművészeti pályázatokra 11 diákunktól 13 alkotás érkezett (kollázs, színesceruza, üvegfestés, számítógépes grafika technikával). A résztvevő diákok: Balla Réka, Botlik Renáta, Faluvégi László, Horváth Eliza, Kerekes Kitti Erika, Nagy Ágnes (mindkét pályázaton részt vett), Pribély Szilvia, Sári Emese, Szakács Cintia, Vasas Marie Josefine (mindkét pályázaton részt vett), Vezsenyi Hajnalka.A diákok emléklapot és öko-tollat, valamint ültethető ceruzát kaptak a részvételért, melyet a kollégiumi Gyerekhéten vettek át. Az alkotások a Galéria tárlókban kerültek kiállításra.
Benkő Beáta
A Madarak és fák napja (május 10.) alkalmából a kollégiumban madárlest tartottunk Tóth Csaba tanár úr vezetésével. Kollégiumunk madárbarát kert, a kirakott fészkelőhelyek közül idén kettőben költöttek madarak. A kertet bejárva örömmel tapasztaltuk, hogy a tavaly elültetett facsemeték szépen cseperednek. Diákjaink Kahoot! kvízben mérhették össze tudásukat a témában. A tárlókban rendezett kiállítás érdekes, hasznos információkkal egészítette ki a programokat.
Hajdu-Papp Viktória [...]
Read more...
2026. 05. 12.Környezettudatosság és fenntarthatóság izgalmasan
Intézményünk évek óta lelkesen csatlakozik a témahét rendezvényhez, így 2026. április 20–24. között kollégiumunkban is megrendezésre került a Fenntarthatósági témahét, melyre a kollégiumunkra adaptált foglalkozás- és programkínálattal készültünk.
A kollégisták a témahéten változatos, a témát igazán szerteágazó módon feldolgozó programokból választhattak. Ezzel célunk mindig az, hogy diákjaink játékos, élményszerű programokon keresztül tudjanak bekapcsolódni a témahétre meghirdetett programokba. A témahét célja az – a főbb meghirdetett témaköreit alapul véve, a témák fontosságát felismerve -, hogy diákjaink tudásukat, ismereteiket tovább bővítsék, újabb és újabb szemszögből ismerkedjenek meg a fenntarthatósággal, kapjanak kézzelfogható, hasznosítható ötleteket, és a környezettudatos életmód élménypedagógiai foglalkozásokon keresztül észrevétlenül épüljön be a mindennapjaikba.
A kollégium pedagógusai által kínált programok között számos érdekes, aktuális témát feldolgozó előadás, több filmvetítés, kreatív foglalkozás és közösségi program várta a tanulókat – volt szemétszedés a kollégium kertjében, virágmagok szórása és ültetés, tanári vezetéssel meg lehetett figyelni a kertben elhelyezett madárodúkat, és egy képzőművészeti pályázaton is részt lehetett venni a Föld napja alkalmából.
A témahét folyamán a résztvevők betekintést nyerhettek a szelektív hulladékgyűjtés, az energiatakarékosság, a tudatos fogyasztás és az újrahasznosítás mindennapi lehetőségeibe. Különösen nagy sikert arattak a vetélkedők, az újrahasznosítással kapcsolatos játék- és kézműves foglalkozások, a ruhajavítás, a kirándulások – arborétum és ártéri erdő meglátogatása célokkal, és a témában meghirdetett relaxáló színezés. A programok nemcsak hasznos ismeretekkel gazdagítottak, tippekkel szolgáltak az egyéni életmódbeli hasznosításra, hanem erősítették a közösségi élményt és a közös felelősségvállalás érzését is.
A Fenntarthatósági témahét az idén is minden résztvevő tanár és diák számára tartalmas és inspiráló élményt nyújtott, amely remélhetőleg hosszú távon is hozzájárul diákjaink környezettudatos szemléletének formálásához, és ezáltal bolygónk, a Föld hosszú távú védelméhez, mely közös felelősségünk, és amely tudatos életmódbeli változtatásokon, fenntartható döntéseken alapul, így bolygónk megóvása érdekében kulcsfontosságú.
Köszönöm minden kolléga és diák részvételét!
Benkő Beáta programfelelős tanár [...]
Read more...
2025. 11. 28.Az idei Hulladékcsökkentési Héten (november 24-27-én) is színes programokkal vártuk az érdeklődőket:
A szemétszedés a kollégium körül immár hagyományos programmá vált, amivel környezetünk tisztaságának a fontosságára szeretnénk felhívni a figyelmet.
A programhéten 2 Kahoot! vetélkedőn is összemérhették tudásukat a diákok, letesztelhették, ki mennyire környezettudatos, illetve mennyire jártas a szelektív hulladékgyűjtés témakörében.
Nagy sikere volt a kézműves foglalkozásoknak: praktikus tároló dobozok készültek, vásárláshoz használható szütyőket varrhattak a jelentkezők, és a kavicsfestés alapjait is elsajátíthattuk.
Külsős programként a Nulla Hulladék tanösvényt bemutató Humusz Házba, a Déli Körvasút látogatóközpontba és egy kerületi charity boltba látogathattak el diákjaink.
A további programok között szerepelt élőkép, könyvmentés, a témához kapcsolódó filmvetítés, előadások, zsibvásár is.
Reméljük, jól éreztétek magatokat, jövőre újra várunk Benneteket!
Hajdu-Papp Viktória tanárnő [...]
Read more...
2025. 04. 11.Az idei Fenntarthatósági témahéten az alábbi programokkal vártuk az érdeklődőket:
Hajdu-Papp Viktória [...]
Read more...
2025. 03. 03.A Nemzeti Faültetés Napja (2025. március 1.) alkalmából kollégiumunk kertjében 8 darab facsemete (csertölgy és vénic szil) került elültetésre.
Köszönjük a projektben résztvevő diákok és tanárok munkáját!
Hajdu-Papp Viktória [...]
Read more...
2024. 11. 24.A Hulladékcsökkentési Hét gazdag programkínálatában idén is szerepelt filmvetítés, kvízjáték, előadások, kézműves foglalkozás.
Nyiri Borbála, a Régészeti Intézet meghívott előadója -többek között- a bronzkori tell-települések kerámiaedényeinek újrahasználatával ismertette meg a hallgatóságot.A kézműves foglalkozáson a diákok levendula illatzsákokat és barátság-karkötőket készítettek Farkas-Takács Zsuzsanna és Papp Anikó Míra tanárnők közreműködésével.
A Kahoot! kvízzel a diákok próbára tehették tudásukat a fenntarthatóság terén.Diák előadónk, Szénási Tamás a mikroműanyagok gyártásáról és az emberi szervezetre gyakorolt hatásáról tartott előadást.Kísérőprogramként kollégistánk, Rási Orsolya képeiből nyílt kiállítás, melyhez kapcsolódóan gyűjtést szerveztünk a kazincbarcikai Tanoda fiataljai számára.
Hajdu-Papp Viktória [...]
Read more...
2024. 11. 14.A Magyar Természetvédők Szövetsége által meghirdetett „A mi sokszínű kertünk” fotópályázaton kollégiumunk iskolai zöldítő csomagot nyert, melynek tartalma 1 db denevérodú, 2 db madárodú és egy csomag vadvirág magkeverék.
A nyertes fotókat kollégiumunk diákja, Ferencz-Péter Boglárka készítette a kollégium kertjében. Boginak ezúton is gratulálunk a munkájához! [...]
Read more...
2024. 04. 25.Idén az alábbi programokkal vártuk a diákokat a Fenntarthatósági Témahéten:
Az immár hagyományos programok (szemétszedés, kézműveskedés, előadások) mellett egy teljes napot szenteltünk a méhek világának bemutatására. A meglepő tényeket feltáró film után Sárközi Zsolt méhész és Sárközi Mária Stella művésznő egy rendhagyó, művészi előadás keretében mutatta be számunkra a méhek csodálatos világát.A témahét keretein belül került sor a „Kertünk élővilága” című fotópályázat eredményhirdetésére is.Diák előadónk, Ferencz-P. Boglárka „Okos város, okos otthon” címmel tartott előadást.
Hajdu-Papp Viktória [...]
Read more...
2023. 11. 30.Novemberben került megrendezésre az Európai Hulladékcsökkentési Hét. A változatos programok között mindenki találhatott kedvére valót. Hagyományosan nagy sikere volt a kézműveskedésnek, ahol praktikus tároló dobozokat, illetve régi pólókból vászon szatyrokat készíthettek az érdeklődők.
A programok között szerepelt még szemétszedés, csomagolásmentes bolt meglátogatása, filmvetítés, zsibvásár, előadás, fenntarthatósági témájú Kahoot! kvíz is. A tárlókban informatív mini kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők.
Hajdu-Papp Viktória [...]
Read more...
2023. 11. 22.A TMTK tanárainak maroknyi csapata 2023. november 22-én meglátogatta a BME Oktatóreaktort. Megismerték az építésének történetét, felépítését, működését, üzemeltetését. Megtekintették a ritkán látható Cserenkov-sugárzást és a vezérlőtermet. Megtudták, hogyan kell a reaktort normál üzemben és vészhelyzetben leállítani. Kiderült, hogy a reaktorban lévő nukleáris üzemanyag még nagyon sokáig elegendő lesz: tovább fog tartani, mint az épület. Az előadók összefoglalták a csernobili atomerőmű baleset körülményeit, okait. Sok-sok kérdésükre választ kaptak. Legközelebb diákok is jönnek 2024. áprilisában. A szervezők kérték, hogy a berendezésekről ne publikáljunk fényképeket. [...]
Read more...
2023. 06. 10.Kollégiumunk rendszeres és kiemelkedő öko-kollégiumi tevékenységet folytat, ennek elismeréseként 2023-ban elnyertük az „Örökös Ökoiskola” címet. [...]
Read more...
2022. 11. 30.Novemberben csatlakoztunk az Európai Hulladékcsökkentési Hét kezdeményezéshez. Az idei év kiemelt témája a fenntartható és körforgásos textíliák, így mi is e téma köré csoportosítottuk programjainkat. Kollégiumunkban jelentős mennyiségű textilhulladék halmozódik fel (elhasználódott, szakadt lepedő, ágyneműhuzat, függöny). Célunk az volt, hogy a már nem javítható textíliák is új életet nyerjenek, és amíg lehet, körforgásban tartsuk őket. Az ismeretterjesztő filmvetítés (A világméretű használtruha-biznisz) keretében a diákok bepillantást nyerhettek a használtruha kereskedelembe, a filmhez kapcsolódó beszélgetés során pedig szót ejtettünk a ruhaipar helyzetéről, környezeti hatásairól, a fast fashion és a slow fashion trendekről, valamint arról, hogyan csökkenthető a textilipari hulladék. A textilt állítva középpontba átbeszéltük a hulladékhierarchiát, hangsúlyt fektetve a megelőzésre, mely tudatos vásárlással érhető el.
Nagy érdeklődés övezte a vászontáska varrást, melynek alapanyagául régi lepedők, ágyneműhuzatok szolgáltak. Diákjaink nagy lelkesedéssel szabtak-varrtak, az elkészült bevásárlótáskák, vállra akasztható szatyrok pedig nem csak hasznosak és praktikusak, de – diákjaink kreativitásának köszönhetően- egyedi, szerethető darabok lettek. A megmaradt textíliákat eljuttattuk egy állatmenhelynek, ahol nagy örömmel fogadták az adományt. [...]
Read more...
2022. 09. 28.A Jane Goodall Intézet felhívásához csatlakozva a 2021/22-es tanévben is részt vettünk a használt mobiltelefon visszagyűjtő kampányban. Kollégiumunk diákjai tavaly mintegy 4 kg mennyiségű használt / törött mobiltelefont adtak le az arra kijelölt helyen. A kampányt idén is folytatjuk!
Hajdu-Papp Viktória tanárnő [...]
Read more...
2021. 05. 27.2021.05.26-án délután kollégiumunk csapatnyi lelkes diákja és öt kollégánk egy nagyon kellemes Gellérthegyi túrán, sétán vett részt.
Az időjárás azon a napon, a sok esős nap után, nekünk kedvezett és végre csodaszép, felhőtlen kék ég és ragyogó napsütés alatt sétálhattunk.
A túra a Gellérthegy oldalától, a Sziklatemplomtól indult és a panoráma kilátókat útba ejtve haladtunk felfelé a Citadellára, a Szabadság-szoborhoz. A kilátópontokon meg-megálltunk, szemléltük a csodás városképet, beszélgettünk, sok fotó készült.
Majd túránkat tovább folytattuk a hegy Duna felé eső oldalán és a Szent Gellért-szobor volt a következő állomásunk. Majd ezután visszaindultunk a kollégiumba.
A túra nagyon jó hangulatban telt. Mindenki nagyon örült, hogy kiszabadulhatott a négy fal közül és végre a szabad levegőn lehetett, s mindezt jó társaságban, egymással beszélgetve, a csodálatos budapesti panorámát szemlélve tehette.
Benkő Beáta szervezőtanár
„Voltam már többször a Gellért hegyen, de ez egy különleges alkalom volt. Mivel végzős diák vagyok számomra ez az utolsó kollégiumi kiruccanás. Egy jó emlékkel gazdagodtam és jól éreztem magam.”
240. szoba – Lestyán Enikő
„A gellérthegyi kirándulás felnyitotta a szememet arra, hogy Budapest szívében van egy olyan pont, melyről ráláthatok más budapesti látványosságokra és épületekre. Például iskolám tetejére is rá tudtam pillantani, ahol a tesiórákon, a negyedórás futások közben csak a Gellért-hegy látványa szokott vigaszt nyújtani.”
245. szoba – Papp Ivetta
„Számomra ez egy új élmény volt, eddig még nem jártam a Gellérthegy ezen részein. Nagyon szép volt a kilátás, jó volt a hangulat és nagyon jót tett egy laza délután a témazárók előtt.”
244. szoba – Bárdos Linda
„Én és a szobatársaim nevében kijelenthetem, hogy a kirándulás felettébb szórakoztató volt és reméljük a jövőben is lesznek ilyen jellegű programok!”
201. szoba lakói – Nagy Bálint, Cseh András, Szalontai Benjamin, Vinczeffy Gergely
„Nagyon jól éreztük magunkat, a séta közben sokat nevettünk, nagyon szép volt az idő és a kilátás, reméljük, sok ilyen program lesz még!”
244. szoba lakói – Bárdos Linda, Bácsi Vanessza, Záhorská Orsolya
„Ez a kirándulás egy teljesen új látást adott Budapestről, pillantás nyerhettem egy felsőbb szögből a városra, ami egyszerűen magával ragadó és káprázatos volt. (Gellérthegy)”
240. szoba – Pacurariu-Nagy Izabella
„Jó volt végre újra kimozdulnunk a négy fal közül. Nagyon jó hangulatban telt, kollégiumi társaságunkkal jó volt végre együtt kirándulni. Végre közelebb kerülhettünk a természet szépségeihez. Legjobb része az a lenyűgöző látvány, amit a város nyújtott a hegy tetejéről. Várjuk a következő kirándulást!”
239. szoba lakói – Tóth-Bagi Anna, Varga Napsugár, Szűcs Kata [...]
Read more...
2020. 11. 28.„Az Európai Hulladékcsökkentési Hetet minden év novemberének utolsó hetében rendezik meg. A fenntartható jövő érdekében 2009-ben indított kezdeményezésben résztvevő országokban egy teljes héten keresztül lelkes önkéntesek, saját ötleteikkel hívják fel a figyelmet a tudatos hulladékgazdálkodásra, a hulladék keletkezésének megelőzésére, a keletkezett mennyiség csökkentésére, a termékek újrahasználatára, valamint az anyagok újrahasznosításának fontosságára.”
A rendezvénysorozat honlapján megtekinthetők regisztrált akciók: 863 db történt az idén, tájékoztató anyagokat lehet elolvasni és még társasjátékot is találtok.
A kezdeményezéshez kollégiumunk is csatlakozott a 2020.11.23. és 26. közötti időszakban.
Intézményünk regisztrált akciója a
Fókuszban a láthatatlan hulladék és a
Fenntarthatóságra, környezettudatosságra nevelés
Mit tettünk az akció keretében:
Elkészült és az Aulában látható a Nulla hulladék témájú faliújság, infofal, kiállítás. Itt láthatók a diákok által a fenti témában készített plakátok. Az információs fal bemutatja intézményünk (már több, mint 10 éves) gyakorlatát a szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás témákban. Bemutatásra kerül a szakkörökön diákok által készített sokféle „újra tárgy”, melyeket mindennapi használati tárgyként, dísztárgyként, szoba falát díszítő alkotásnak, illetve ajándékozásra is lehet használni. A kollégiumban rengeteg dolgot gyűjtenek a kollégák és a diákok pl. műanyag kupak, üres üvegek, parafadugó, teafilter papír, használt ruhák, farmerek stb. Ezekből készülhet pl. kézzel festett üvegváza, farmer táska, farmer tűpárna, adventi koszorú, papírforgó, falikép, virágdíszes ballagási emléklap.
A csoportvezető tanárok a 11.23. hétfői csoportvezetői foglalkozás keretében foglalkoztak a témával, mely így a kollégium összes diákjához eljutott. Az idő közben bevezetett DMR miatt ez most online módon valósulhatott meg. A téma feldolgozását a tanárok és a diákok számára az online ismeretterjesztő anyagok segítették (előadások, ppt, aminációs kisfilm a nulla hulladékkal és a szelektív gyűjtéssel kapcsolatban), melyeket szakmai szemmel válogattam. Szerencsére bőven van rendelkezésre álló anyag, amiből választani lehet.A KAP által előírt Fenntarthatóságra, környezettudatosságra nevelés tematikus foglalkozás kereténben a diákok korosztályonként változó, sokszínű környezettudatos téma és feladatmegoldás közül választhatnak. Ennek keretében készültek el a plakátok is.A hulladékgyűjtő helyiségek felújítása, őszi nagytakarítása is megtörtént. A szelektív gyűjtés ellenőrzésének feladatával megbízott tanárokkal és a takarító dolgozókkal együtt a szeméttárolókban rendet tettünk, újra feliratoztuk a gyűjtőszigeteket és újra pótoltuk az esetleg hiányzó gyűjtőedényeket. A lány részlegen a fali csempe is megújult!
Az akció sikeres volt, még így a DMR közben is, szóval jövőre ugyanígy ugyanitt!Köszönet mindenkinek a részvételért!Benkő Beátaakciókoordináló tanárinnovátor-mesterpedagógus [...]
Read more...
2020. 10. 20.Október 8-án 15 diák részvételével elültettük a kollégium kertjében a TreeDependent pályázaton nyert 13 új fa- illetve bokorcsemetét. A fák a Zala megyei Tündérkertből érkeztek. A Tündérkertet (10 hektárnyi területen 3500 gyümölcsfajta: alma, körte, kajszi, cseresznye, birs, őszibarack, szilva, naspolya, meggy) Kovács Gyula pórszombati erdész alapította a Kárpát medencei őshonos fafajták megmentésére. Őt idézve: „a Göcsej két alapvető gyógyszere a pálinka és az ecet volt. Akinek egyik sem segített, annak keresztfát csináltak”. A Táncsics kertjében egy almafát (vasalma), négy körtefát (kitterkörte, zelenka körte, sózókörte, zentai nárcika), három mogyoróbokrot és két naspolya bokrot ültettünk el közös munkával. Az ültetéssel nemcsak a kollégium kertjének megújulásáért, hanem a biológiai sokszínűség fennmaradásért is tettünk. Minden segítő tanár és diák segítségét köszönöm!
Horváth PéterDÖK patronáló tanár [...]
Read more...
2019. 10. 20.Katona Péter intézményvezető 2019. október 18-án a Balassi Intézet rendezvénytermében vehette át az ökoiskolai címet tanúsító oklevelet Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkártól a Táncsics Mihály Tehetséggondozó Kollégium képviseletében. Az intézmény környezettudatosságra nevelő munkáját az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Agrárminisztérium ismerte el azzal, hogy további három évre az ökoiskolai hálózathoz tartozhatunk. Köszönet a megújító pályázat sikere érdekében dolgozó ökokollégiumi munkacsoport tagjainak – különösen Kövesi Katalin és Méhesné Döngölő Ibolya tanárnőknek. [...]
Read more...
2018. 09. 24.2018. szeptember 17-én a kollégiumunk elnyerte a „Fogyasztói tudatosságra nevelő iskola” címet, melyet a hagyományos év eleji közgyűlésen adtak át. Az átadón beszédet tartott Katona Péter intézményvezető és Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár. A díjátadó részeként, kollégistáink előadásában egy zongoraművet, egy átírt darabot szintén zongorán, illetve két gitárdarabot hallgathattunk meg. A Táncsics Mihály Tehetséggondozó Kollégium volt a második az országban, amely elnyerte ezt a címet. A díjátadó után megkezdődött a hagyományos közgyűlés és bemutatták a vezetőséget, a tanári kart, illetve a diákönkormányzat vezetőségi tagjait is.
Török Márk [...]
Read more...

















